PŘEDTRÉNINKOVÉ STIMULANTY
Pre-workout je anglický výraz pro velmi pestrou kategorii doplňků výživy, která mají jasný cíl a to dopomoct nám z tréninku vytěžit maximum. Osobně se domnívám, že se jedná o jakousi třešničku na dortu v suplementaci, a proto bych doporučil zejména začínajícím cvičencům, aby si „nevystříleli hned ze začátku všechny náboje“, a po těchto doplňcích se začali poohlížet až po určitých zkušenostech se samotným cvičením, ale i s vhodným stravováním a základními doplňky. Kategorie předtréninkovek se nedá úplně přesně specifikovat, neboť se zde využívá mnoha látek z rozlišnými účinky. Některé z nich jsme si již představili v předchozích článcích třeba o kreatinech nebo spalovačích tuků. Obecně je možné uvést, že cílem produktů této kategorie je zvýšit intenzitu tréninku a to cestou zvýšení soustředění, snížení únavy, zrychlení regenerace během tréninku a tím zlepšení silových nebo vytrvalostních výkonů, psychického povzbuzení. Pokud bych měl danou kategorii ještě pro lepší přehlednost rozdělit, uvedl bych nejdříve výrobky, které jsou založené převážně na jedné účinné látce, případně doplněné o nějaké doplňující látky, ale významem méně podstatné. Další podkategorii by mohly být komplexní předtréninkové směsi, složené z několika účinných látek, z nichž nelze žádnou upozadit.
SKUPINA LÁTEK UŽÍVANÝCH JEDNOTLIVĚ
Taurin
Taurin je nazýván podmíněně esenciální aminokyselinou, ale klasickou aminokyselinou není, neboť si je tělo dovede vyrobit samo z aminokyselin methioninu a cysteinu za přítomnosti vitamínu B6 a chybí mu karboxylová vazba. Je to také druhá nejběžnější „aminokyselina“ má vliv na funkci nervového systému a je nezbytný pro správné fungovaní srdečního svalu, mozku, srdce, jater, plic, slinivky břišní, žlučníku a krve. Podílí se na absorpci a rozpuštění tuků. Jednodušší pro tělo než jeho vlastní výroba je získávání ze stravy, což je však závislé na stavu trávící soustavy. Kvalitním zdrojem jsou například ovesné vločky, plnotučné mléko, jogurty, vejce, krůtí maso, kuřecí maso. Vzhledem k tomu, že fyzický výkon velmi výrazně snižuje množství taurinu v kosterním svalstvu suplementaci jeho čisté formy můžeme získat mnohem lepší výsledky v podobě zpomalení svalového vyčerpání, zvýšení síly, zvýšení vytrvalosti. Doporučené dávkování je 1 – 3g rozdělené do dvou dávek před a ihned po tréninku.
příklady
Kofein
O kofeinu byla řeč již v článku o spalovačích tuků, ale svými účinky spadá hlavně do této kategorie, takže pouze krátké shrnutí: Kofein je velmi účinná celosvětově nejužívanější stimulační látka a to pro svojí schopnost snížit a oddálit únavu či ospalost. Bylo prokázáno, že v úvodní fázi fyzické zátěže šetří svalový glykogen. Z jeho dalších pozitivních vlastností lze rovněž zmínit vliv na větší zapojení motorických jednotek svalů a ovlivnění jejich neurotransmiterů. Má ovšem i svá negativa a to v podobě zvýšení tepové frekvence a diuretických účinků. Běžně se užívá přibližně 6 mg/kg tělesné hmotnosti 30 – 60 min. před tréninkem na lačno.
příklady
Inosin
Inosin patří do skupiny nukleotidových molekul, známých jako puriny. Podle dostupných studií ovlivňuje Inosine kardiovaskulární systém a metabolismus sacharidů a to zvýšenou vazbou kyslíku na hemoglobin, který je součástí červených krvinek. Dále bylo zjištěno, že Inosin ovlivňuje hladinu ATP v kostní dřeni. Měl by tedy přinést více energie do tréninku a v posledních těžkých opakováních zabránit tzv. neudýchání. Sám jsem Inosine ještě nezkoušel, ale rád ho v budoucnu pro Vás otestuji. O doporučené dávkování jsem na internetu vyčetl docela velký rozptyl 1 – 4g denně, většinou 30 min před tréninkem.
příklady
Guarana
Guarana je známá pro své povzbuzující účinky, snižuje únavu, udržuje pozornost a bdělost. Zvyšuje mentální výkonnost, soustředění a zlepšuje dlouhodobou i krátkodobou paměť. Vedle stimulujícího účinku je rovněž schopna snížit pocit hladu a stimulovat odbourávání tuků. V těle likviduje volné radikály, napomáhá při průjmech. Doporučené dávkování 300 – 800 mg na lačno před tréninkem nebo při pocitu únavy.
příklady
Z podobných látek je možné vyjmenovat ještě například Yerba maté, zelený čaj, a jiné látky rostlinného původu svými účinky podobné kofeinu. Tyto se však ve většinou nesuplementují jednotlivě, ale bývají součástí předtréninkových směsí nebo spalovačů.
PŘEDTRÉNINKOVÉ KOMPLEXNÍ SMĚSI
V této kategorii se v poslední době přední světoví výrobci doplňků výživy předhánějí, kdo vymyslí tu nejlepší a neúčinnější předtréninkovou směs pro co největší sílu, energii, napumpovanost, … Na trhu je pre-workout doplňku již nepřeberné množství a tak i pro zkušenější může být problém se v nich orientovat. Zde bych více než u jiných suplementů doporučoval řádně prostudovat etiketu se složením, aby se Vám nestalo, že budete přijímat spolu s dalším doplňkem třeba 2× větší množství kreatinu než máte v plánu, nebo naopak, že bude avizované účinné látky v preparátu tak zanedbatelné množství, že to budou vyhozené peníze. Tímto se dostáváme ke složení předtréninkovek, které je velmi pestré a liší se výrobek od výrobku, ale většinou staví na osvědčených látkách jako kreatin monohydrat a další formy kreatinu, různé aminokyselin jako Arginin a jeho deriváty, BCAA, Glutamin, Carnitin, Beta Alanine, Citrulin Malat atd. Ve většině případu jsou zde obsažený jedna nebo i více výše uvedených stimulujících látek (např. kofein, taurin), ale také vitamíny a minerály a určité druhy sacharidů. Když jsem upozorňoval na pečlivé prostudování etiket výrobku kvůli jeho složení, tak Vám to výrobci ale vůbec neulehčí. Setkáte se se totiž s označením jako „top secret war machine, NO-Xplode 2.0 propretary blend, apod.“ s uvedenou příslušnou celkovou gramáží a vyjmenovaným složením, ale už se nedozvíte kolik čeho tam vlastně je. Jsou to tzv. patentované formule, což sice na jednu stranu chrání výrobce před kopírováním, ale spotřebitel přichází o důležité informace. Na některých z níže uvedených produktů se dočtete, že se nedoporučuje je užívat dlouhodobě. A důvod je zcela zřejmý. Některé z obsažených látek přestávají po delším užívání fungovat, jejich účinky se snižují (kreatin monohydrát, Arginin, kofein), na některých se vytváří mírná psychická závislost (kofein, taurin, guarana). Vhodné tak bude občasné, třeba měsíční užití v objemovce třeba v době stagnace. Určitě nebude od věci zohlednit doporučení nebo recenzi, tak abyste při první výběru nešlápli třeba hned vedle. Některé mnou otestované výrobky najdete zde.
příklady
Scitec Nutrition Muscle Army War Machine
Muscletech Halo Anabolic New Formula Hardcore Pro Series
Nve Pharmaceuticals Stacker 2 Hell N.O.
NVE Pharmaceuticals Stacker 2 Rush