MUSCLEPHARM AMINO 1 - recenze

Publikováno:

Na vyzkoušení jsem dostal testovací balíček s názvem Amino 1 od firmy MusclePharm, které v nedávné době dělal reklamu i samotný Arnold Schwarzenegger. To může zcela jistě zaujmout, ale kvalitu výrobků americké firmy tím těžko posoudíme. Dovodit tak můžeme jen to, že disponovala dostatečnými finančními prostředky, aby ikonu kulturistického sportu do své reklamy mohla angažovat. Můžeme také doufat, že stejný kapitál vkládá i do vývoje svých doplňků, mezi které patří i instantní sladidly ochucený nápoj Amino 1, z jehož názvů vyplývá podstata jeho složení.

 

 

Složení

Výrobce deklaruje, že se jedná o regenerační a hydratační nápoj s vynikající chutí plus další odstavec superlativ stejně podstatných jako přítomnost Arnolda v reklamě. Většinou tyhle texty už rovnou přeskakuji k tabulce složení. Ta je zde rozdělena do čtyř částí podle toho, jak jednotlivé komponenty působí na lidský organismus. První část obsahuje vitamíny C a B6 a minerály draslík, hořčík, fosfor, sodík a vápník. Bylo by asi dobré se podrobněji zabývat v jakých formách a množství se v denní dávce toho nápoje uvedené látky nachází, ale pro zjednodušení uvedu, že se raději budu držet pro doplňování vitamínů a minerálu osvědčeného Reflex Nexgen Pro plus nějakého vhodného hořčíku, než spoléhat pouze na obsah Amino 1. Další část tvoří aminokyseliny BCAA v patentované formě 3:1:2 v jedné dávce v množství 3 g. Poměrové číslo mezi Leucinem, Isoleucinem a Valinem je pro mě nepodstatný údaj, protože normální smrtelník v různých poměrech nemůže poznat rozdíl. Co ale může být poznat, je celkové množství BCAA. Domnívám se, že 3 g je pro pokročilejšího cvičence, například v dietě, hodnota nízká. Látky následující by Vám měly dle popisu dodat energii. Mezi nimi jsou zařazeny L-Glycin, L-Alanin, Citruline DL-Malate, L-Carnitine L-Tatrate a Coenzyme Q10, dohromady vážící 4 775 mg. Každá z látek má určitou funkci a dalo by se odůvodnit, proč je zde obsažena. Poslední aktivní část by měla být hydratační. Je zde obsažen L-Taurin, Kokosovník ořechoplodý, Červená řepa, Vodilka kanadská, Hemidesmus indicus a Jilm Sibiřský …neměl jsem sílu pátrat, co mají poslední uvedené látky za funkci v lidském těle, takže nezbývá, než to vyzkoušet :-) Za zmínku ještě stojí přítomnost kontroverzních umělých barviv, Sukralozy a Acesulfanu K, čímž nemusel být přidán žádný cukr.

Rozpustnost

U složení jsem se rozepsal, a proto zbytek již zkrátím. Rozpustnost v šejkru naprosto bezproblémová.

Chuť

Testovací balíček byl v příchuti třešňová limonáda. Samotná příchuť byla dobrá, ale byla moc intenzivní koncentrovaná, a to i při větším množstvím vody. Nakonec jsem používal tuto směs na dochucení a doplnění instantních BCAA bez příchuti, což ve výsledku bylo jak chuťově, tak složením velmi zdařilá kombinace.

Cena / výkon

Výrobce uvádí více než 10 g čistých aminokyselin v jedné dávce. Ať jsem počítal jak počítal, k tomuto číslu jsem se nedostal. I kdyby to ale 10 g bylo, tak Vás jedna dávka vyjde na 20,– Kč, což není úplně málo v porovnání s některými ochucenými instantními BCAA. V Amino 1 jsou však i jiné aminokyseliny a další látky, takže toto srovnání není úplně ideální. Co se týče účinku, tak těžko bychom mohli očekávat působení jako u nějaké předtréninkovky s 300 mg kofeinu a 3 g Beta-alaninu. Já jsem si do několika testovacích dávek přidal ještě vlastní dávku čistých BCAA a zapil tím můj oblíbený spalovač od Xxlabs X3. Tréninky mě bavily a na dehydrataci jsem neumřel :-) Vzhledem k intenzivní chuti a vyšší ceně si nedovedu moc přestavit, že bych jednotlivou dávku Amino 1 navýšil tak, abych dosáhl například požadovaného obsahu BCAA 10 g. To bych musel ředit asi 5 litry vody a začít vydělávat jiné peníze :-) Navíc by se tím i 3× zvýšil obsah vitamínů a minerálů, což by už nemuselo být žádoucí.

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Pro mě osobně by byl tento výrobek vhodný jako doplněk a ochucovač předtréninkovky, kterou bych si doplnil o další ingredience. To by však dost neuměrně navýšilo celkovou cenu předtréninkových doplňků, a proto bych Amino 1 doporučil spíše kondičním cvičenkyním, kterým by dávka 3 g BCAA mohla postačovat, nebo vytrvalostním sportovcům, kteří více ocení přidanou hodnotu v podobě vitamínů a minerálů.

 

≪ JAKÉ MÁSLO PŘED TRÉNINKEM?MUSCLEPHARM ARNOLD SERIES IRON WHEY - recenze ≫