JAKÉ MÁSLO PŘED TRÉNINKEM?

Publikováno:

Dnes se podíváme na zoubek čtyřem krémům, které jsem si oblíbil při konzumaci předtréninkové svačinky. Tu většinou tvoří palačinky, připravené na kokosovém oleji z vajec, vaječných bílků, skořice, strouhaného kokosu, Chia semínek a syrovátkového proteinu. Výsledkem je velmi dobře stravitelná svačina s vysokým obsahem bílkovin vhodná před silovým tréninkem. Dobrou stravitelností je myšlen proces, který sice začíná již v dutině ústní, ale vzhledem k tomu, že většinou nechodíme cvičit ihned potom co spolkneme poslední sousto nás spíš zajímá co na to žaludek. Nevolnost nebo plynatost není zrovna ideální stav při tréninku. V tomto případě jsou různým způsobem upravená vejce velmi dobrou před tréninkovou volbou. Problém se suchými palačinkami však nastává v dutině ústní, hltanu a jícnu, kdy člověk marně vzpomíná na babiččiny lívance namáčené v másle a cukru, které klouzaly bez dalšího žvýkaní až do žaludku. Čím si tedy polykaní palačinek zpříjemnit a zároveň nepokazit nutriční obsah pokrmu? Dle zvolených ingrediencí obsahují palačinky trochu nasycených a mononenasycených tuků. Ty jsou spolu s aminokyselinami velmi vhodným zdrojem energie při silových trénincích tak proč je v této svačince nenavýšit. Na řadu proto přichází v posledních letech tolik oblíbené ořechové a luštěninové krémy. Proč píšu luštěninové? mnoho lidí se stále domnívá, že arašídy se řadí mezi ořechy, a některé firmy, vyrábějící z nich krémy, jim to zcela záměrně nevyvrací. V dnešní době se výrobci předhánějí v usilí potencionální zákazníky oslovit zajímavými příchutěmi, nebo složením. Málo jednoduchých cukrů, žádné chemické přísady, nebo přidaná bílkovina v podobě syrovátkového proteinu. Základ zpravidla tvoří krém z pražených arašídů, nebo pražených či nepražených mandlí nebo kešu ořechů. Dále je to již na fantazii výrobce jak krém dochutí, aby jste si kromě příjmu kvalitních živin zároveň i pošmákli. Většinou však platí pravidlo, že čím chuťově lepší, tím méně optimální například s pohledu obsahu jednoduchých cukrů.. vy co dáváte přednost neochuceným máslům, již dále číst nemusíte :-)

Jelikož je mým cílem před tréninkem snížit příjem sacharidů na minimum a zvýšit příjem omega 3 mastných kyselin, vyhledávám raději krémy ořechové, před těmi arašídovými. Ve své syrové formě by měl být obsah sacharidů u arašídů oproti třeba mandlím zhruba dvojnásobný, což není ale úplně směrodatné a při domíchání různých příměsí může být tento poměr i opačný, jak je vidno z tabulky na konci článku.. Arašídy ač obsahují převážně tuky nenasycené, neobsahují skoro žádné omega 3 nenasycené mastné kyseliny.


GONUTRITION WHEY MORE NUTS, ČOKOLÁDA ARAŠÍD 500G

Než ale přišly na řadu mandle, vyzkoušel jsem několikrát od firmy GoNutrition máslo More Nuts ve všech příchutích. Složení: zde tvoří základ arašídy a jsou přidány syrovátkový isolát, arašídový olej, kakao, Xylitol a sůl. Výsledné nutriční hodnoty jsou velmi příznivé. Malé množství sacharidů a velká dávka bílkovin. Po otevření: na povrchu vrstva oleje, který je možné vylít, nebo promíchat se zbytkem. Po promíchání je výsledkem zcela homogenní dobře natíratelná pasta. Chuť: jelikož to bylo mé první ochucené arašídové máslo (už je to delší doba), tak jsem byl z chuti úplně nadšen. Chuť arašídů je zde velmi upozaděné kakaem a sladidlem. Takže pokud někdo zrovna neholduje arašídů, a přesto by je v této formě chtěl konzumovat, byla by to zajímavá volba.


NUTS 'N MORE MANDLOVÉ MÁSLO SKOŘICE ROZINKA S PROTEINEM 454 G

Z řady másel americké firmy Nuts ´N More jsem vyzkoušel všechny mandlové. Nejlepší příchuť pro mě: skořice rozinka. Složení: co u toho másla vyzdvihnout. Dá se říct že všechno. Nepražené mandle, lněný olej, čistý syrovátkový iziolát, přírodní sladidlo Xylitol, jehož metabolická přeměna nevyžaduje inzulín. Po otevření: je potřeba důkladně promíchat. Na povrchu je vyplaven tuk a na dně jsou usazeny rozinky. Po 2 minutovém škvrdlání vidličkou je vše dokonale promícháno. K natírání se však příliš nehodí a lépe se pouze přijídá. Pozor ale na to kolik toho do sebe nahážete, protože chuť: je alespoň pro mě, totálně návyková a těžko se to pojídaní ukončuje :-) Jediné mínus je vysoká cena.


LIFELIKE ALMOND HONEY TWISTER

Česká firma LifeLike vyrobila nedávnou novou řadu ochucených krému Twister. Měl jsem možnost ochutnat a všechny jsou skvělé jak chutí tak složením. Zařadil jsem do toho článku Almond Honey Twister i přesto, že není obohaceno syrovátkovým proteinem, ale jeho chuť je velmi podobná výše uvedenému Nuts ´N More. Složení: skvělé, pouze přírodní složky v podobě: Mandle, med, meruňky, kokosový cukr, skořice. Samozřejmě přidané ač přírodní ingredience mají vliv na obsah jednoduchých cukrů, takže před tréninkem se hodí asi nejméně. V Chuti: však neucítíte přítomnost syrovátkového proteinu, a sladkou chuť pocitově přinese medová složka. Po otevření: na povrchu je bez oleje, netřeba míchat, avšak má velmi hustou konzistenci, která se vůbec nehodí k patlání na palačinku.


FITNESS AUTHORITY SO GOOD! PRO NUTS 450 G ČOKOLÁDA

Máslo So Good! Pro Nuts od firmy Fitness Authority jsem vyzkoušel pouze v malém množství, ale rád bych ho přidal do toho článku, neboť svým složením je velmi podobné More Nuts. Složení: pražené arašídy, izolát syrovátkové bílkoviny, kakao, přírodní aroma čokoláda, kokosový olej, emulgátor (lecitin), sladidlo (sukralosa). Po otevření: Maslo jsem nenačínal, tzn. nevím zda byl tak jako u většiny na povrchu usazen olej. Konzistencí bylo však tužší a rovněž by se asi velmi těžko roztíralo. Chuť: čokoláda čokoladovatá :-), opět zde arašídy v chuti příliš nepoznáte ale chuťově mě až tolik nezaujalo.


≪ GONUTRITION IBCAA VS. SCITEC NUTRITION BCAA XPRESS - recenzeMUSCLEPHARM AMINO 1 - recenze ≫