KLOUBNÍ VÝŽIVA

Publikováno:

KLOUBNÍ VÝŽIVA

I pokud budete dodržovat veškeré obecné zásady (striktní provedení techniky cviků, vyvážená strava apod.), které by mohly prodloužit správnou funkci a bezbolestnost Vašeho posilováním přetěžovaného kloubního systému, dříve či později se objeví první akutní problémy, které nebudou v důsledku tréninkového zranění, ale dají Vám najevo, že ne vše o čem si myslíme, že je tělu prospěšné, tomu tak je (intenzivní „stereotypní“ silové tréninky nejsou pro klouby ideální). Akutní problémy pak mohou přejít v problémy chronické, které Vám již budou značně znepříjemňovat například procvičování hlubokých dřepů nebo tlaků na ramena. Vzhledem k tomu, že léčba chronických onemocnění kloubního aparátu je velmi náročná a ve většině případu nedochází k vyléčení, ale pouze ke zmírnění příznaků, neměli bychom nechat dojít věci až tak daleko. Suplementy dostupné bez lékařského předpisu Vám potom již v takových případech ve větší míře nepomohou, a Vy budete akorát přesvědčeni a o jejich nefunkčnosti. Nejdůležitější je tedy prevence. Investice do Vašich kloubů není vysoká a určitě se Vám v budoucnu vyplatí. Navíc není potřeba dodávat tělu doplňující látky celoročně, ale pokud jsme bez jakýchkoliv obtíží, stačí zařadit dvě nebo tři „kůry“ do roka. Jaké suplementy je tedy vhodné zařadit jako prevenci anebo jako podpůrnou lečbu již vzniklých problémů? Uvažujte o těch, co budou obsahovat některé z níže uvedených účinných látek nebo jejich kombinaci.

 

Glukosamin sulfát (GS)

Glukosamin je látka tělu vlastní, která vzniká z glukózy a zabudovává se do polysacharidu, který například v podobě glukosamin sulfátu v kloubní chrupavce na sebe váže vodu a způsobuje tak její pružnost. Má příznivý vliv proti bolesti a zánětu a artróze kloubů, a doporučuje se jako vhodná prevence. Jeho účinky jsou ale opožděné, projevují se až po 4 – 6 týdnech. Po vysazení však účinky přetrvávají ještě nějakou dobu. Dávkování se doporučuje kolem 1500 mg denně po dobu dvou měsíců.

 

Chondroitin sulfát (CHS)

je hlavní součást chrupavkovité metrix, která se váže na kolagenní fibrily. Je důležitý pro udržení strukturální integrity chrupavky a dodává jí odolnost na tlak, ale vzhledem k podobnému mechanismu účinku jako u glukosaminu a schopnosti zadržovat v chrupavce vodu, jí tak dodává na pružnosti. Stejně jako glukosamin se chondroitin řadí mezi tzv. Sysadoa – pomalu působící léky při osteartóze. Doporučené dávkování je 800 – 1200 mg denně po dobu dvou měsíců.

 

Methylsulfonyl­methan (MSM)

MSM je organická sloučenina, tzv. organická síra, která se vyskytuje v přírodě i v lidském organismu. Je nezbytná pro tvorbu buněk, pro hormony, enzymy a antioxidanty. Síra ale mimo jiné ovlivňuje rozhodujícím způsobem tvorbu keratinu, kolagenu a elastinu.  Tyto látky zodpovídají za pevnost a strukturu pojivové tkáně, chrupavek, pleti, nehtů a vlasů. MSM vám pomůže při různých obtížích s klouby, zmírňuje bolesti i záněty. Nejčastěji jej najdeme medikamentech společně s GS a CHS.

 

Kyselina hyaluronová

Je velmi důležitým polysacharidem, který v synoviální tekutině díky svým vlastnostem jako lubrikant a tlumič nárazů, dále stimuluje endogenní syntézu synoviální membrány, zlepšuje metabolismus chondrocytů a inhibuje degradaci kloubní chrupavky. Kvůli velkým molekulám, které tělo nedokáže přenášet přes střevní sliznici, se aplikuje injekčně přímo do kloubu.

 

Kolagenní bílkovina

Kolageny představují nejrozšířenější skupinu živočišných bílkovin. V současnosti bylo popsáno nejméně 27 rozdílných typů kolagenů. Jako strukturální bílkovina jsou hlavní organickou složkou podpůrného systému živočišného organismu, kostí, chrupavek, šlach, vaziva a kůže. Kromě toho jsou významnou složkou cévních stěn, bazálních membrán, rohovek a některých orgánů těla. Biologický význam kolagenu je tedy velký. Kolagen sice neobsahuje všechny esenciální aminokyseliny, není tedy plnohodnotnou bílkovinou ve smyslu zásobení organismu esenciálními aminokyselinami. Obsahuje však ve zvýšené míře aminokyseliny GLYCIN – HYDROXYPROLIN – PROLIN, které se v jiných bílkovinách téměř nevyskytují a jejichž syntéza je energeticky velmi náročná. Hydrolyzáty kolagenní bílkoviny je enzymaticky rozštěpená kolagenní bílkovina, která se podstatně lépe a rychleji vstřebává. 

 

příklady:

Universal Animal Flex

Amix Osteo Anagenesis

Metaforce Arthrox

Scitec Nutrition Muscle Army Heavy Duty

Nutrend Flexit Drink

≪ AMINOKYSELINYKREATINY ≫