IMUNITA A JAK NA NÍ PRACOVAT ANEB JAK ZŮSTAT ZDRAVÍ V DOBĚ CORONA VIRU

Publikováno:

POCHOPTE. IMUNITA JE TU ODNEPAMĚTI

Nechci vám tu psát komplikované vědecké články, ani vás ujišťovat desítkami studií o své pravdě. Zkusím vám ukázat, co třeba dávno víte jen jste na to zapomněli.

Lidská imunita se s námi vyvíjí úplně odzačátku naší existence. Proto některé vývojové linie Homo Sapiens nakonec vymřely. I před statisícemi let, stejně tak jako dnes – je to jen o adaptaci organizmu. Naše tělo si postupně vytvářelo odolnost na vnější i vnitřní cizorodé bakterie a viry. Zatímco s některými kooperujeme, jiné jsou pro nás smrtelné. Příkladem naší obrany proti různým cizorodým orgnizmům je ochlupení například v nose, uších a genitáliích. Tělo má prostě evolučně mnoho barikád, kterými se brání proti všemu cizorodému. Vnitřní barikády jsou mnohem komplikovanější a šlo by je rozdělit do několika úrovní. Od těch obecných až po ty molekulární. Nechci ale zabíhat do podrobností. V tomto ohledu je dobré si pamatovat jen několik pravidel:

stálost vnitřního prostředí a pH: ideální teplota těla a pH faktor (kyselost prostředí) – vysoká teplota ničí většinu cizích bakterií. pH faktor také. Každý mikroorganizmus je citlivý na pH.

bílé krvinky (leukocyty) a anti-mikrobiální proteiny – co se tělu „nezdá“ je pohlceno bílými krvinkami. Pokud se jedná o větší mikroorganizmy, pohltí je anti-mikrobiální proteiny

Lymfocity a protilátky – Leukocyty získávají čas pro tělo k dopravení Lymfocitů s protilátkami na místo nákazy. Tvorba protilátek je velice unikátní komplikovaný děj v lidském těle.

Měli bychom trochu důvěřovat našemu tělu, jeho obranné mechanizmy se vyvíjeli stovky tisíc let.. Až od konce 20.století můžeme mluvit o „zpovykaných lidech“, jak by řekla moje babička. Máme všechno bez práce, bez námahy a nemáme ponětí, kolik cizí práce se za tím vším skrývá. Možná právě proto na své zdraví hledíme skrze různé tabletky, jakožto na zkratku ke zdraví. Na všechno ale zkratky nejsou, přírodu oklamat nejde.

POJĎME K JÁDRU VĚCI – CO MŮŽU UDĚLAT PRO POSÍLENÍ IMUNITY?

Základní pravidla lidské imunity budou platit trvale. Vím, že většina světa nyní řeší Sars COVID-19 alias Corona virus, ale bez základních kamenů, na kterých funguje imunita bude jakákoliv nadstavba, a tím myslím i potenciální lék docela na nic.

Jak se tedy starat a posílit svoji imunitu? Rozdělil bych to do 3 kategorií:

POSILUJÍCÍ ŽIVOTNÍ RYTUÁLY

Otužování : denní otužování studenou vodou posiluje imunitu zejména z pohledu náchylnosti na různá nachlazení a virózy. Otužování by bylo na samostatný článek, ale věřte mi, ne jen, že vás to skvěle ráno nastartuje, ale utuží to i vaše celkové zdraví.

Slunce :nejsme sice květiny, ale ani my bez slunce nepřežijeme příliš dlouho. Jednak proto, že nebudeme mít vitamín D3, jednak proto, že slunce na lidské zdraví (psychické i fyzické) působí velice silně. Snažte se být na slunci a užívat si jeho energii

Čerstvý vzduch :méně kanceláře a více čerstvého vzduchu. Denně si dopřejte chvíli na čerstvém vzduchu, nejlépe mezi stromy, pod čirým nebem. Je jedno, jestli je zataženo nebo svítí slunce. Čerstvý vzduch je pro každý živý organizmus věcí přežití.

Zdravé jídlo :chceš-li posílit imunitu, určitě se vyhýbej tučným jídlům, i rybám a potravinám s jednoduchými cukry (cukrovinky). Těžko se může tělo zabývat vypořádáváním se s nemocemi, když se musí vypořádávat s toxickými potravinami a jijich fatálním vlivem na tělo. Dbejte na čerstvé potraviny, žádné polotovary ani uzeniny. Zelenina, ovoce, luštěniny, libové maso, olivový panenský olej, poctivé pečivo. Vždyť to znáte.

Pohyb :není třeba nějakých Olympijských výkonů, prostě se jděte projít ven, jděte si zaběhat a nebo se protáhněte doma. Pár kliků nebo nějaká ta jógová asana ti jen prospěje.

Kvalitní spánek : ani nevíte jak moc je důležitá nejen pro imunitu kvalita spánku. Pokud současně dodržujete cirkadiální rytmus, pak bude „imunuta chrochtat blahem“. Odpočatý organizmus může bojovat s celým vesmírem. Zkuste ale pár nocí nespat a můžete bojovat tak leda s domovnicí o výtah. Ke kvalitě spánku může pomoct hromada chytrých bylin a výtažků: Melatonin, GABA, Tryptofan, CBD kapky, Ashwaganda, Šišák bajkalský nebo třeba Kozlík lékařský

PSYCHICKÉ NASTAVENÍ

Hledej pozitiva : pozitivní naladění prokazatelně působí na imunitu. Hledání problémů a neustálé vyhledávání konfliktů vede jen k vnitřnímu stresu a napětí, které snižuje úroveň imunity. Hledejte maličkosti, z kterých jde mít radost. Těšte se na něco

V karanténě platí :dávejte si malé úkoly, třeba dneska si protřídím staré fotky. Nebo dneska konečně opravím to vrzající okno. Vždycky se za to nakonec vnitřně pochvalte! Malé úkoly si plánujte dopředu, budete tak mít možnost se na ty úkoly upnout a dále je rozvíjet. Dobrým úkolem je třeba četba knih. Určitě jste se na nějakou už dlouho chystali.

VITAMÍNY / BYLINY / NUTRIENTY

Vitamínínový/mi­nerálový komplex : to je úplný základ. Správná dávka základních vitamínů a minerůlů je zcela zásadní pro fungování celého těla. Vitamíny dokáží mnohdy to, co následně honíme nějakými léky až už je pozdě. My jsme si vyzkoušeli mnoho různých multivitamínových komplexů vrámci naší firmy. Nejčastěji saháme po těchto dvou: Allmax Nutrition Vitaform (pro může a pro ženy) a Haya Labs – Multivitamin (pro muže a pro ženy).

Vitamín C :tento vitamín je jedním z nejmocnějších hráčů v lidském těle. Anitioxidant, stimulant imunity, anabolizátor, energizér těla. Ve své přirozené podobě v ovoci má spolu s bioflavonoidy nezastupitelnou roli. Nejvíce tohoto vitamínu nenajdeme v citronu, jak si možná myslíte, ale v ovoci s názvem Acerola. Ani plody šípkového keře, tedy šípky neobsahují málo tohoto vitamínu. Pamatujte na své babičky, které nám vařili na nachlazení šípkový čaj. Tato stará moudra vycházející ze zkušeností generací téměř vždy fungují. Asi nejúčinnější formou vitamínu C je pak jeho esterifikovaná forma – která snadno prochází buněčnou membránou. Tato forma je sice dražší, ale zato efektivnější, jmenuje se – Ascorbyl Palmitat.

Vitamín D3 : pro nejrychlejší zvýšení imunity se jeví jako nejúčinnější právě vitamín D3. Má vliv na mnoho buněčných dějů uvnitř těla, je silný antioxidant a jeho nástup umí být docela rychlý. Je mnoho věcí, které lze říci o vitamínu D3: snižuje záněty v těle, je silný antioxidant, posiluje anabolizaci, má vliv na hladinu testosteronu, dokonce i na sportovní výkonnost. Spolu s vitamínem C a E je to můj favorit.

Omega 3 :mastné kyseliny jsou důležité pro správné fungování buněčných dějů uvitř těla. Pozor ale jaké Omega 3 mastné kyseliny kupujete. Některé výrobky mohou být dokonce nebezpečné. Zdroj a zpracování těchto mastných kyselin je zcela zásadní. My jsme na našem webu nechali v nabídce pouze ty ověřené, u kterých se nemusíte obávat.

Pravé Greens :Zelené části rostin a dužin jsou předmětem zájmu už celou poslední dekádu. Výtažek z mořských řas, mladého ječmene, zeleného čaje, nebo hroznů, ovoce acai, ženšenu, hub atd.mohou tvořit velice potentní nástroj k povzbuzení činnosti střev, slazení pH v těle, nastartování imunitních procesů. Určitě bych ale vždy kombinoval s vitamíny.

Aminokyselina Glutamin : pokud jsi po vleklých či chronických nemocech, které systematicky ničí imunitu, a nebo, pokud jsi užíval nějaká antibiotika, potřebuješ právě tuto aminokyselinu. Glutamin regeneruje játra, která jsou zodpověná, za likvidaci všeho, co do těla nepatří, včetně zbytků léků, toxínů a odumřelých buněk. Zdravá játra jsou pro správné fungování imunity zásadní.

Acidofilní a Bifidus probiotické bakterie : bakterie, které tvoří jádro zdravých střev. Ještě pořád se o tom málo píše, ale ze správného fungování střev těží hlavně lidská imunita. Je-li nabouraná mikroflóra ve střevech, těžko si může tělo vzít z potravin nutné živiny, nutrienty, minerály a vitamíny, aby mohlo dobře fungovat. Pomoc je snadná – buď si přidávat pravidelně mléčné výrobky s živými biokulturami a nebo se spolehnout na nějaký chytrý suplement.

Testované produkty

≪ FITONEACADEMY - TRENERSKÁ ŠKOLAMICHAL MIČKA V NOVĚ PŘESTĚHOVANÉ PRODEJNĚ FULLSPORT - DOČASNĚ PŘERUŠENO ≫